behsar
14 آذر 1401 - 11:26

دیسک گردن چیست ؟ و راه های پیشگیری از دیسک گردن

بیرون زدگی دیسک گردن، که معمولاً به عنوان برآمدگی دیسک شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که دیسک های ستون فقرات و رباط های مرتبط آسیبی نخورده باشند، اما ممکن است برآمدگی ایجاد کند که بر روی اعصاب ستون فقرات فشار می آورد.

 این وضعیت باعث درد در گردن، شانه و بازوها می شود. معمولاً علائم شامل درد مبهم، دردناک یا تیز در گردن یا تیغه های شانه است. گاهی اوقات، درد ممکن است در امتداد بازوها تا دست ها و انگشتان ادامه پیدا کند. احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی ممکن است در نوک انگشتان احساس شود. به طور کلی در افراد در گروه سنی 30 تا 50 سال در اثر ضربه به ستون فقرات گردنی ایجاد می شود. درمان دیسک گردن با توجه به شدت بیماری و سن و سال متفاوت است.

درمان دیسک گردن چگونه تشخیص داده می شود؟

توجه کنید که قبل از بدتر شدن علائم دیسک گردن  دنبال مراقبت های پزشکی باشید. ویزیت اولیه با پزشک ممکن است شامل معاینه فیزیکی، ارزیابی علائم و سابقه پزشکی شما و معاینه عصبی باشد. توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) ممکن است برای ارزیابی آسیب دیسک توصیه شود. در این زمان تشخیص نوع درمان دیسک گردن صورت می‌گیرد .یکی از علامت های تنگی کانال نخاع در ناحیه گردن درد در این ناحیه میباشد برای اطلاعات بیشتر درباره  درمان تنگی کانال نخاع  میتوانید به وبسایت دکتر رضا سنجری جراح مغزو اعصاب و ستون فقرات مراجعه نمایید.

انواع درمان دیسک گردن

به عبارت کلی  دو روش  برای درمان دیسک گردن به شکل جراحی و غیر جراحی در دسترس هستند.

اولین توسیع درمان دیسک گردن که  پزشک شما پیشنهاد می‌دهد، روش های محافظه کارانه مانند سرما درمانی یا گرما درمانی است. در طول 2 تا 3 روز اول، استفاده از یخ (پیچیده شده در حوله) می تواند تورم و درد را با محدود کردن جریان خون کاهش دهد.

 گرما درمانی را می توان پس از 3 روز شروع کرد تا گردش خون افزایش یابد و بافت های نرم آرام شوند. درمان سرما/گرما نباید هر بار بیش از 20 دقیقه ادامه یابد.

دیگر روش های درمان دیسک گردن استفاده از داروهایی مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، شل کننده های عضلانی ممکن است که بسته به نوع گرید بیماری توسط دکتر تجویز می شود.

درمان‌های فیزیوتراپی که شامل ماساژ، تمرینات کششی و کشش گردن نیز بر اساس سن، درجه بیماری  توصیه شود. بیشتر اوقات، این اقدامات خودمراقبتی می تواند درد شما را تا حدود 4-6 هفته کاهش می دهد. اگر شرایط شدید است که با روش‌های محافظه‌کارانه یا در صورت فشرده‌سازی نخاع قابل درمان نیست، پزشک ممکن است برای درمان دیسک گردن شما جراحی را توصیه کند.

 

بیرون زدگی دیسک گردن را می توان با دیسککتومی جزئی، دیسککتومی (برداشتن دیسک) یا لامینوتومی اصلاح کرد. این جراحی های ستون فقرات را می توان با استفاده از روش کم تهاجمی شامل برش های کوچکتر و ابزارهای کوچک انجام داد.

درمان دیسک گردن با جراحی

همه بیماران مبتلا به گردن درد نیاز به جراحی ندارند. در واقع، بیش از 95٪ علائم را از طریق درمان های غیر جراحی مانند ورزش، دارو، فیزیوتراپی و مراقبت های کایروپراکتیک تسکین داده می شوند اما گاهی ممکن است بیماری گرید بسیار بالایی داشته و برای خلاصی از درد آن نیاز به جراحی باشد.

جراحی فیوژن ستون فقرات

به طور سنتی، روشی به نام فیوژن ستون فقرات استاندارد طلایی برای درمان دیسک گردن در شرایط دژنراتیو در ستون فقرات گردنی بوده است. این روش با استفاده از پیوند استخوان و ابزاری مانند صفحات و پیچ های فلزی، دو یا چند مهره مجاور را با هم ترکیب می کند یا پیوند ایجاد می کند. این به طور ایده آل ستون فقرات را تثبیت می کند و باعث تسکین درد می شود.

بسیاری از بیماران با فیوژن ستون فقرات به نتایج عالی دست یافته اند. با این حال، یک عیب احتمالی مرتبط با این نوع جراحی ستون فقرات، از دست دادن حرکت و انعطاف پذیری در بخش مهره ای درمان شده است.

تعویض دیسک مصنوعی

دیسک مصنوعی جایگزینی برای همجوشی ستون فقرات ارائه می دهد. یک دیسک مصنوعی برای حفظ حرکت و انعطاف پذیری و در عین حال جایگزین دیسک بیمار که از گردن بیمار برداشته می شود، طراحی شده است. دیسک گردنی Prestige Medtronic دارای پیکربندی 2 تکه توپ و فرورفتگی است که برای امکان حرکت در سطح تحت درمان طراحی شده است. این روش درمان دیسک گردن نتایج خوب و قابل ملاحظه ای داشته است.

علت دیسک گردن چیست ؟

درمان دیسک گردن ابتدا نیاز به تشخیص نوع آسیبی است که به گردن وارد شده. شایع ترین علت دیسک آسیب به بافت های نرم (ماهیچه ها، رباط ها یا اعصاب) یا ساییدگی طولانی مدت است. حوادث ضربه‌ای یا زمین خوردن و ورزش‌های تماسی می‌تواند باعث آسیب‌های شدید گردن و ایجاد درد در گردن شود. گردن درد همچنین می تواند ناشی از عفونت، تومور یا ناهنجاری های مادرزادی مهره ها باشد.

شرایط رایجی که باعث دیسک گردن  می شوند عبارتند از:

  • آرتریت روماتوئید: این یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به مفاصل، بافت ها و اندام های سالم حمله می کند. این عارضه اغلب در ناحیه فوقانی گردن رخ می دهد و باعث التهاب پوشش (یا سینوویوم) مفاصل و در نتیجه گردن درد، سفتی، تورم و از دست دادن عملکرد می شود.
  • فتق دیسک گردن: بیرون زدگی دیسک عبارت است از برآمدگی یا پارگی بافت فیبری نرم، دیسک ها که مهره ها را بالشتک می کند. فتق دیسک گردن به فتق دیسک در ناحیه ستون فقرات گردنی یا ناحیه گردن اشاره دارد. در نتیجه بخش مرکزی نرم به نام هسته پالپوزوس از طریق پارگی کپسول بیرون می‌زند. این عارضه می تواند ناشی از افزایش سن طبیعی یا آسیب تروماتیک به ستون فقرات باشد. این عارضه منجر به احساس درد، سوزش، گزگز یا بی حسی در گردن می شود.

پیشگیری

حتما این جمله را شنیده اید که پیشگیری بهتر از درمان است. برای درمان دیسک گردن راه های مختلفی وجثد دارد که شما حتی می‌توانید با پیشگیری از شدید شدن این بیماری تا حدودی به درمان خود کمک کنید. اقدامات زیر ممکن است به شما در پیشگیری یا بهبود درمان دیسک گردن  کمک کند:

  • تمرینات تمدد اعصاب را برای جلوگیری از استرس و تنش نامطلوب به عضلات گردن انجام دهید
  • قبل و بعد از ورزش تمرینات کششی برای گردن خود انجام دهید
  • اگر با کامپیوتر کار می کنید وضعیت خوبی داشته باشید و مانیتور را در سطح چشم خود تنظیم کنید. به طور مکرر گردن خود را دراز کنید.

خدمات یک جراح مغزو اعصاب و ستون فقرات :

از خدمات یک جراح مغز اعصاب و ستون فقرات میتوانیم به  درمان دیسک کمر، درمان تنگی کانال نخاعی ، درمان درد سیاتیک درمان سردرد های میگرنی اشاره نماییم .

میگرن :

امروزه واژه میگرن یک واژه بسیار آشنا در افراد میباشد چرا که این سردرد را تقریبا همه دارند برای درمان میگرن کافیست به وبسایت دکتر رضا سنجری جراح مغزو اعصاب و ستون فقرات مراجعه نمایید.

میگرنیک بیماری شایع عصبی است که باعث درد شدید می‌شود و احساس تپش در یک طرف سر ممکن است چندین ساعت طول بکشد و ممکن است تا چند روز ادامه یابد. معمولا شامل سردردی همراه با حالت تهوع است. استفراغ، حساسیت به نور، بو یا صدا، سرگیجه، اختلالات بینایی و سوزن سوزن شدن یا بی حسی صورت، دست ها یا پاها.

در صورتی که این سردردها دو مورد از علائم زیر را داشته باشند، فرد دچار میگرن بوده که باید برای درمان خود به پزشک مغز و اعصاب مراجعه نمایید:

  • سردرد او به صورت یک طرفه باشد.
  • هنگام سردرد، شدت آن به صورت دردهای ضربان دار باشد.
  • این سردردها همراه با حالت تهوع و استفراع باشد.
  • دردها شدید و به صورت مکرر باشد.
  • هنگام سردرد فرد دچار ترس از نو یا ترس از صدا شود.

برای  درمان میگرن  کافیست به سایت دکتر سنجری مراجعه نمایید.

شماره تماس مطب :

09198379137

ادرس مطب :

تهران، جردن (نلسون ماندلا) ، بالاتر از اسفندیار ، خیابان تندیس ، پلاک 2 ، بیمارستان فوق تخصص تندیس

"این مطلب تبلیغاتی است"

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 897759